Bezpieczne zakupy w Internecie
Dostępne o każdej porze dnia i nocy sklepy internetowe przyciągają konsumentów oferując atrakcyjniejsze ceny w połączeniu z szybkością i wygodą zakupów. Niestety, w Internecie pojawia się coraz więcej kreatywnych oszustów, którzy wykorzystują naszą niewiedzę i naiwność, czego skutkiem jest utrata nie tylko pieniędzy ale i nerwów.
Jak zatem sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego?
- Przed dokonaniem zakupów sprawdzić zawartość strony pod kątem danych adresowych przedsiębiorcy (możesz to bezpłatnie zrobić poprzez Centralą Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx – wystarczy jedynie wpisać numer NIP lub REGON, który powinien się znaleźć na stronie każdego rzetelnego sprzedawcy.
- Zapoznaj się z warunkami dostawy i zwrotu towarów, które powinny się znaleźć w regulaminie sklepu internetowego, a także warunkami subskrypcji na korzystanie z płatnych serwisów internetowych – częstym zjawiskiem staje się stosowanie na różnych stronach automatycznego, comiesięcznego odnawiania subskrypcji do momentu jej anulowania. Pamiętaj, że produkty zamawiane drogą internetową (w przypadku zawarcia umowy na odległość) podlegają zwrotowi w ciągu 14 dni od dnia zakupu.
- Przed dokonaniem płatności internetowej upewnij się, że przebiega ona za pośrednictwem szyfrowanego połączenia: w dolnym rogu okna przeglądarki internetowej powinien znajdować się symbol kluczyka lub kłódki, należy również sprawdzić adres danej strony internetowej, który powinien zaczynać się od https:// zamiast standardowego http://.Do zakupów w Internecie wykorzystuj własny komputer z zainstalowanym programem antywirusowym.
- Zawsze zachowuj e-maile zwrotne od sprzedawcy, zawierające dane o dokonanym zakupie. Wszelka korespondencja ze sprzedawcą, może w przyszłości posłużyć jako dowód w ewentualnym procesie reklamacyjnym.
- Zanim dokonasz zakupu, zasięgnij opinii o danym sprzedawcy w Internecie. Możesz także skontaktować się z nim za pośrednictwem zakładki „kontakt” – w ten sposób weryfikujesz prawidłowość numeru telefony czy adresu e-mail.
- Czytaj dokładnie ofertę wystawców na serwisach aukcyjnych i ogłoszeniowych – zwłaszcza pod katem „czasu dostawy”. Coraz częściej sprzedawcy wykorzystując nieuwagę kupujących zamawiają produkty np. z Chin, co nierzadko wydłuża czas dostawy nawet do 3 miesięcy.
- Porównuj ceny z innymi sklepami – znacząca ich różnica powinna wzbudzić Twoją uwagę.